• Menu

News Detail

Congratulations to the Class of 2019

We held our 205th Commencement on Sunday, May 26th at the Stifel Field House, graduating seventy seniors from the Class of 2019.
Major Award winners are pictured: Seated Front Row (L to R): Stephen Snyder, Sarah Munoru, Caitlin Mead, (Salutatorian) Jonathan Milton, (Valedictorian), and Emma Campsey; Second Row (L to R) Jesper Korkalainen, Emma Augustine, Yiran Fan and Xiaoya Wang.

Special guests in attendance included Dr. John Holloway, Chairman of the Linsly Board of Trustees, who assisted in the presentation of diplomas and faculty member Mr. John Martin, who delivered the invocation and benediction for the ceremony.

Jonathan Milton, son Ms. Kelly Milton and the late Mr. John Milton of Wheeling, was named the valedictorian of the Class of 2019 for having the highest upper school cumulative grade point average of the graduating senior class. Milton will attend the University of Southern California in the fall.

Caitlin Crider Caldwell Mead, daughter of Mr. and Mrs. Robert Mead, Jr. of Wheeling, was named salutatorian for compiling the second highest upper school cumulative grade point average. Mead will attend West Virginia University in the fall.

During the commencement ceremony, several graduates were presented awards in recognition of their outstanding qualities in leadership, citizenship, and character.

The Headmaster Award, given to that member of the senior class who, in the opinion of the faculty and Headmaster, through her display of leadership, academic excellence, and willingness to serve, acted as a model for all Linsly students, was presented to Caitlin Mead.

The Hofreuter Award, given to that member of the senior class who has been exemplary in her service to her school and community, in the tradition of Dr. Donald H. Hofreuter, Linsly Cadet Major, community leader and long time Chairman of Linsly’s Board of Trustees, was awarded to Emma Campsey, daughter of Dr. and Mrs. Mike Campsey of Claysville, PA. Campsey will attend High Point University in the fall.

The Guenther Award, given to those members of the senior class who, in the opinion of the faculty and Headmaster, exhibit outstanding leadership, citizenship and character, given in memory of former Linsly student David Guenther, was awarded Emma Campsey and Jonathan Milton.

The Theodore Scott Owens Award, given to those members of the senior class who, in the opinion of the faculty and Headmaster, exhibit the qualities of determination, seriousness, and persistence respected by all, given in memory of former Linsly student Theodore Scott Owens, was awarded to Sarah Munoru, daughter of Ms. Zipporah Munoru of Jersey City, New Jersey and Stephen Snyder, son of Mr. and Mrs. Stephen  Snyder of Triadelphia, WV. Munoru will attend Bowdoin College and Snyder will attend West Virginia University in the fall.

The Buncher Award, given to those resident students, who in the opinion of the Dormitory Masters, Resident Faculty, and Headmaster, exemplify that which is looked for in every boarding student, given in memory of the late Albert Buncher, father of Martin Buncher, former Linsly student, was awarded to Sarah Munoru and Jesper Korkalainen, son of Mr. and Mrs. Janne Korkalainen of Finland.


A program continued by President Trump known as the “President’s Education Awards” is intended to recognize students who have attained a high level of academic achievement while pursuing a solid core of academic courses. Receiving this award were members of Linsly’s National Honor Society: Emma Augustine, Brian Baker, Kendria Butler, Emma Campsey, Madison Cavicchia, Elijah Ciotti, Mackenzie Courtney, Aidan Cummings, Joshua Ekanem, Yiran Fan, Sarah Heller, Kaifeng Huo, Yunhan Lei, Noah Lifson, Haoyue Liu, Anastasia Mastros, Sarah McDermott, Caitlin Mead, Madison Menendez, Jonathan Milton, Sarah Munoru, Christopher Nau, Toan Nguyen, Elijah Petho, Sophia Recrosio, Nathan Seymour, Lakin Snider, Stephen Snyder, Elizabeth Stern, Zivya Sutton, and Xiaoya Wang.

The following Linsly graduates will go on to attend college in the fall. The seventy graduates will attend more than forty-eight different colleges and universities in eighteen different states as well as in Canada, Germany and Spain. The following graduates have been awarded scholarships to the college or university where they will matriculate this fall. They have also received outside scholarships from various community organizations, companies and foundations, and have received special recognition for their performance on the AP Exams: Thomas Aronokhale, Jr.: Ohio University Athletic Scholarship; Emma Augustine: Panther Pride Award, named an AP Scholar, and attending the University of Pittsburgh; Brian Baker: Robert Morris University Liberty Scholarship, the Undo’s Italian Foundation Scholarship and the Albert A. Christ Scholarship; Peihe Bin: Named an AP Scholar with Honor and attending Purdue University; Kendria Butler: Juniata International Friendship Award and the Community and Visit Scholarships and attending Juniata College; Minjie Cai: Parsons School of Design Merit Scholarship; Skylar Camps: High Point University Presidential Scholarship and the Albert A. Christ Scholarship; Emma Campsey: High Point University Honors Program and Presidential Fellows Scholarship, the Bordas and Bordas Fighting for Justice Anti-Bullying Award and the Albert A. Christ Scholarship; Madison Cavicchia: West Liberty University Presidential Scholarship, the West Virginia Promise Scholarship and the Albert A. Christ Scholarship; Divo Cerjan: Albert A. Christ Scholarship and attending the South Dakota School of Mines and Technology; Elijah Ciotti: University of Mount Union Founders Scholarship; Mackenzie Courtney: Albert A. Christ Scholarship and attending James Madison University; Madison Courtney: Albert A. Christ Scholarship and attending Elon University;  Natalia Cruz: Kent State University Oscar Ritchie Memorial Scholarship and Trustee Scholarship and the Albert A. Christ Scholarship; Aidan Cummings: Gonzaga University Trustee Scholarship, the Albert A. Christ Scholarship and named an AP Scholar; Joshua Ekanem: High Point University Presidential Scholarship and the Albert A. Christ Scholarship; Yiran Fan: Named an AP Scholar with Honor and attending the University of Michigan; Bastian Gehrer: California University of Pennsylvania Athletic Scholarship and the Albert A. Christ Scholarship; Charles Ghaphery: Albert A. Christ Scholarship and attending Indiana University of PA; Julian Giovengo: Albert A. Christ Scholarship and attending West Virginia University; Dominic Gorence: Muskingum University Academic Scholarship and Impact Scholarship and the Albert A. Christ Scholarship; Elle Greco: West Virginia University Scholarship of Distinction and the Albert A. Christ Scholarship; Sarah Heller: West Virginia University Scholarship of Distinction and the Albert A. Christ Scholarship; Wyatt Hirt: California University of Pennsylvania Athletic Scholarship and the Vulcan Merit Scholarship;  Kaifeng Huo: Named an AP Scholar with Honor and attending the University of California Berkeley; Reese Jacobs: West Virginia University Scholarship of Distinction; Corban James-Barrett: Walsh University Academic and Athletic Scholarship and the Albert A. Christ Scholarship; Neville Krueger: Dickinson College International Student Scholarship and the Albert A. Christ Scholarship; Yunhan Lei: Named an AP Scholar with Honor and attending the University of Toronto; Sasha Levy: Albert A. Christ Scholarship and attending the University of Pittsburgh at Greensburg; Noah Lifson: High Point University Presidential Scholarship; Graham Lofstead: Lake Erie College Presidential Scholarship and the Albert A. Christ Scholarship; Anastasia Mastros: Savannah College of Art and Design Academic Honors Scholarship and the Doliche Panlcrian Chapter Scholarship; Sophia Mastros: Baldwin Wallace University Trustee Scholarship and the Doliche Panlcarian Chapter Scholarship; Caitlin Mead: West Virginia University Scholarship of Distinction, the Junior League of Wheeling Linda Bordas Scholarship, the Larsen Scholarship the West Virginia Promise Scholarship, the Albert A. Christ Scholarship and named an AP Scholar; Madison Menendez: High Point University Presidential Scholarship and Natural Sciences Fellowship and the Albert A. Christ Scholarship; Jonathan Milton: Army Emergency Relief Scholarship, the Albert A. Christ Scholarship, named an AP Scholar and attending the University of Southern California; Maria Mosman: Virginia Commonwealth University Merit Scholarship and the Albert A. Christ Scholarship; Sarah Munoru: Garnet Baltimore Scholarship, the Bowdoin College Trustee and Deans Scholarship and the Albert A. Christ Scholarship; Christopher Thomas Nau: West Virginia University Scholarship of Distinction, the West Virginia Promise Scholarship and the Albert A. Christ Scholarship; Toan Nguyen: Miami University of Ohio International Education Scholarship and the Redhawk Excellence Scholarship; Mason Obeldobel: Adrian College Deans Scholarship, the Day Scholarship and the Albert A. Christ Scholarship; Alexander Papadimitriou: West Virginia University Scholarship of Distinction; Elijah Petho: Miami University Merit Scholarship and the Albert A. Christ Scholarship; Sophia Recrosio: Canisius Ignatian Merit Scholarship and Softball Scholarship and attending Canisius College; Isabella Schunn: Capital University Presidential Scholarship and The Reverend Rufus S. Tarrant Grant; Kelsey Smith: Rollins College Presidential Scholarship; Lakin Snider: Ohio University Trustee Award, the Ohio Distinction Award and the Albert A. Christ Scholarship; Stephen Snyder: West Virginia University Scholarship of Distinction and the West Virginia Promise Scholarship; Elizabeth Stern: Marietta College 1835 Founders and Legacy Scholarships and the Albert A. Christ Scholarship; Zivya Sutton: Gettysburg College Presidential Scholarship and the Albert A. Christ Scholarship; Alaire Vota: Albert A. Christ Scholarship and attending Coastal Carolina Unviersity; Xiaoya Wang: Named an AP Scholar with Distinction and attending the University of Michigan; Justin Welch: West Virginia University Scholarship of Distinction and the Albert A. Christ Scholarship; and Abigail Wilson: Mercyhurst University Merit Scholarship and the Albert A. Christ Scholarship.

The Linsly Social Studies Award is given to that member of the Senior Class
who has achieved an outstanding perception of Social Studies, and has
attained the highest cumulative average in that discipline during his four year Upper School career at Linsly. This year’s recipient was Jonathan Milton.

The Robert W. Schramm Physics Award, given in memory of Henry Brown, former Linsly Military Institute Mathematics Department Head was awarded to Xiaoya Wang.

Sarah Munoru was named the recipient of The Gilleland Award, established in memory of Professor Brady Gilleland, recognizing a graduating senior who studied Latin and succeeded in her study.

Yiran Fan was named the recipient of The Linsly Mathematics Award, given to that member of the Senior Class who, determined by the Mathematics Department has attained the highest cumulative average in that discipline during her four-year Upper School career at Linsly.

Sarah Munoru was named the recipient of The Linsly Science Award given to that member of the Senior Class who has attained the highest cumulative average in that discipline during her four year Upper School career at Linsly.

The recipients of The Max W. Laborde Award, given to those Senior English students who, in the opinion of the English Department, best met the standards set forth in the department were Emma Campsey, Caitlin Mead and Sarah Munoru.

The John Anwar Spanish Award is given in memory of Dr. and Mrs. Anwar’s eldest son, John, who passed away in 1991 when he was a senior at Linsly. This award recognizes the graduating senior who, through consistent dedication and hard work, has distinguished herself in the study of Spanish. Receiving the John Anwar Spanish Award was Emma Augustine.

The following students will receive their diplomas on Sunday, May 26 as part of The Linsly School’s graduating Class of 2019:
 
List of Graduates By State:

West Virginia: Wheeling: Brian Michael Baker, Madison Rose Cavicchia, Gavin Douglas Ernest, Charles Abraham Ghaphery, William Frederick Harris, Sarah Elizabeth Heller, Graham Morris Lofstead, Sarah Nicole McDermott, Caitlin Crider Caldwell Mead, Jonathan Tyler Milton, Maria Kathleen Mosman, Christopher Thomas Nau, Alexander Basil Papadimitriou, Josie Ann Purpura, Kelsey Lee Smith, Lakin Elizabeth Snider, Elizabeth Grace Stern, Abigail Marie Wilson; Benwood: Julian Sistine Giovengo; Colliers: Mason James Obeldobel; Moundsville: Madison Jean Menendez; New Martinsville: Joshua Alpha Ekanem; Triadelphia: Stephen Robert Snyder; Weirton: Elle Melina Greco, Sophia Alena Recrosio; Wellsburg: Justin David Welch; Williamstown: Noah James Lifson

Ohio: Cadiz: Nathan John Seymour; Martins Ferry: Isabella Rose Schunn; St Clairsville: Dominic Edward Gorence, Cyrus Joseph Hill, Elijah Stephen Petho, Alaire Hull Vota; Wintersville: Anastasia Despina Mastros, Sophia Panayiota Mastros; Upper Arlington: Natalia Lizbeth Cruz

Pennsylvania: Cannonsburg: Elijah David Ciotti; Claysville: Emma Ryan Campsey, Wyatt Colton Hirt; Greensburg: Mackenzie Showman Courtney, Madison Solliday Courtney; Houston: Skylar Brian Camps; Johnstown: Emma Leigh Augustine; McMurray: Michael Anderson Campbell; Pittsburgh: Reese Charles Jacobs, Mikal Elijah Warfield-Payne; Scenery Hill: Sasha Marie Levy; Washington: Aidan Michael Cummings, David Edward Machiko, Lyric Brielle Plute, Zivya Aruna Sutton

New Jersey: Jersey City: Sarah Karimi Munoru

International Graduates: Innsbruck, Austria: Thomas Kolawole Aronokhale, Jr.; Natters, Austria: Bastian Georg Gehrer;  Nassau, Bahamas: Kendria Aaliyah Chyenne Butler; Hunters, Grand Bahamas: Gabriel Esther Grant; Scarborough, Canada: Corban Ashley James-Barrett; Beijing, China: Peihe Bin, Yiran Fan, Kaifeng Huo, Haoyue Liu; Chengdu, Sichuan, China: Yunhan Lei; Shanghai, China: Minjie Cai, Zichen Lu; Urumqi, China: Xiaoya Wang; Dubrovnik, Croatia: Divo Čerjan; Jarvenpaa, Finland: Jesper Daniel Korkalainen; Glueckstadt, Germany: Neville Michael Krueger; Madrid, Spain: Juan Abad Tello; Hanoi,Vietnam: Toan Huu Nguyen

Among the seventy members of Linsly’s graduating Class of 2019, twelve members of Linsly’s graduating Class of 2019 began their career at Linsly in the fifth grade, completing grades five through twelve at The Linsly School. Those graduates, also known at Linsly as “lifers” are Aidan Cummings, Joshua Ekanem, Julian Giovengo, Dominic Gorence, Cyrus Hill, Wyatt Hirt, Sasha Levy, Graham Lofstead, Elijah Petho, Lyric Plute, Lakin Snider and Stephen Robert Snyder.
    
In his Commencement speech, Linsly Headmaster, Mr. Justin Zimmerman, addressed the Class of 2019, reflecting on their many individual and collective contributions to both the school and the community.

Taking time to reflect on the many individual students that make up the graduating Class of 2019, Zimmerman recalled the numerous academic, athletic, and artistic achievements of this class including members of the senior class who were recognized as AP Scholars, OVAC champion winning teams, and participated in community service work. Zimmerman also took time during his commencement speech to recognize and congratulate several long-time Linsly faculty members on their retirements: Linsly administrator and coach, Assistant Headmaster, Mr. Terry Depew, who will be retiring at the end of this academic year after serving Linsly for forty years, his wife, Mrs. Cathy Depew, who will retire after 39 years of service as an administrative assistant at Linsly, and Dr. Nicoletta Villa Sella, Chair of Linsly’s World Language Department, who will retire this year after thirty-one years of service.

Dr. John Holloway, Chairman of Linsly’s Board of Trustees, also addressed the graduates, welcoming them as the newest members of Linsly alumni.

Back

The Linsly School

60 Knox Lane, Wheeling WV, 26003
Phone: (304) 233-3260
admit@linsly.org