Select a Team

  • Basketball - Girls, Varsity and JV

    2021 - 2022

Schedule

Basketball - Girls, Varsity and JV

Home
Scrimmage
vs.
Beaver Local High School
Location: Stifel Field House - Stifel Field House - Main Court - 2
Home
Scrimmage

JV Scrimmage

vs.
Wheeling Park High School
Location: Stifel Field House - Stifel Field House - Behrens Gym - 1
Home
Scrimmage

Varsity Scrimmage

vs.
River High School
Location: Stifel Field House - Stifel Field House - Main Court - 2
Home

Varsity Only Girls Basketball

vs.
Union Local
Location: Stifel Field House - Stifel Field House - Main Court - 2
Away
Tournament

Varsity Only Girls Basketball

vs.
Weir High School
Location: Brooke (Varsity Basketball)
Away
Tournament

Varsity Only Girls Basketball

vs.
Bellaire High School
Brooke High School
Location: Brooke (Varsity Basketball)
Away

Varsity Only Girls Basketball

vs.
Shadyside High School
Location: Shadyside High School, OH
Away
vs.
Oak Glen High School
Location: Oak Glen High School
Home
vs.
Warren Local High School
Location: Stifel Field House - Stifel Field House - Main Court - 2
Away
vs.
Fort Frye
Location: Fort Frye High School
Away

Glen Oak Tournament - Laurel

Away

Glen Oak Tournament - Hudson

Away

Varsity Only Girls Basketball

vs.
Union Local
Location: Union Local High School
Away
vs.
Magnolia High School
Location: Magnolia High School (Basketball)
Away
vs.
Steubenville
Location: Steubenville High School
Home
vs.
John Marshall High School
Location: Stifel Field House - Stifel Field House - Main Court - 2
Home
vs.
Monroe Central High School
Location: Monroe Central (Volleyball, Basketball)
Home
vs.
Fort Frye
Location: Fort Frye High School
Home
Cancelled

Varsity Only Girls Basketball

vs.
Morgantown High School
Location: Stifel Field House - Stifel Field House - Main Court - 2
Away

Varsity Only Girls Basketball

vs.
University High School
Location: University High School (New Location)
Home
vs.
Brooke High School
Location: Stifel Field House - Stifel Field House - Main Court - 2
Home
Cancelled
vs.
Oak Glen High School
Location: Stifel Field House - Stifel Field House - Main Court - 2
Away

Varsity Only Girls Basketball

vs.
Union Local
Location: Union Local High School
Away
vs.
Monroe Central High School
Location: Monroe Central (Volleyball, Basketball)
Home

OVAC Semi-Finals

vs.
Martins Ferry High School
Location: Stifel Field House - Stifel Field House - Main Court - 2
Neutral

OVAC Finals - TBD

vs.
Fort Frye
Location: Harrison Central High School

Become a Linsly Cadet

Submit this form for more information.

Head Coaches

Athletic Director - Mr. B.J. Depew

Listed below are the head coaches for each sport:

Fall:
Cheerleading - Girls, Varsity
Cross Country - Boys, Varsity (Mr. Nate Cumberworth)
Cross Country - Girls, Varsity (Mrs. Crissy D'Aquila)
Football - Boys, Jr. High (Mr. Kevin Kendzerski)
Football - Boys, JV (Mr. B.J. Depew)
Football - Boys, Varsity (Mr. B.J. Depew)
Golf - Coed, Jr. High (Mr. Joseph Seabright)
Golf - Coed, JV (Mr. John Martin)
Golf - Coed, Varsity (Mr. Mark Landini)
Soccer - Coed, 5th/6th (Mrs. Sarah Ochap)
Soccer - Coed, 7th/8th (Mrs. Caty Coleman)
Soccer - Boys, Varsity (Mr. Greg Martin)
Soccer - Girls, Varsity (Mr. Chuck Neighoff)
Volleyball - Girls, Varsity (Mrs. Ashlee Jividen)
Volleyball - Girls, Jr. High (Mrs. Joy Van Scyoc)

Winter:
Basketball - Boys, 5th/6th (Mr. George Irvin)
Basketball - Boys, 7th/8th (Mr. Doug Tush)
Basketball - Boys, 9th (Mr. Rob Zitzelsberger)
Basketball - Boys, JV (Mr. Mike Thomas)
Basketball - Boys, Varsity (Mr. Dave Wojcik)
Basketball - Girls, 7th/8th  (Mr. Joseph Seabright)
Basketball - Girls, Varsity/JV (Mrs. Rebecca Upton)
Bowling - Coed, Varsity (Mrs. Penny Cunningham)
Cheerleading - Girls, Varsity 
Hockey - Boys, Varsity (Mr. Stefan Brannare)
Swimming - Boys, Varsity (Mr. William Brubaker)
Swimming - Girls, Varsity (Mr. William Brubaker)
Swimming - Coed, Jr. High (Mrs. Regina Bauer)
Wrestling - Boys, Varsity (Mr. Brian Valentine)

Spring:
Baseball - Boys, Varsity (Mr. Jay Cartwright)
Baseball - Boys, JV (Mr. Christopher Kiedaisch)
Lacrosse - Boys, Varsity (Mr. Matt Perry)
Softball - Girls, Varsity (Mr. Paul Recrosio)
Tennis - Boys, Varsity (Mr. Tyler Bickford)
Tennis - Girls, Varsity (Mr. David Riethmiller)
Track - Boys, Jr. High -
Track - Boys, Varsity (Nate Cumberworth)
Track - Girls, Jr. High (Mrs. Sarah Ochap)
Track - Girls, Varsity (Mrs. Katie Wallace)