Today_Calendar

Select a Team

  • Swimming - Upper School Girls

    2019 - 2020

Schedule

print
Home
vs.
Wheeling Central Catholic High School
Win 119-34
Location: Swimming Pool - Stifel Pool - Banes Hall - 1
Home
vs.
Wheeling Park High School
Loss 72-97
Location: Swimming Pool - Stifel Pool - Banes Hall - 1
Away
vs.
Brooke High School
Win 124-34
St. John's Academy
Win 124- 8
Location: Brooke (Soccer, Baseball, Tennis, Track, Swimming)
Away
vs.
Beaver Local High School
Win 102-64
East Liverpool High School
Win 123-30
Oak Glen High School
Win 125-25
Weir High School
Win 113-46
Steubenville Catholic Central High School
Win 126-33
St. John's Academy
Win 133-10
Location: Calcutta YMCA
Away
vs.
St. Clairsville
Loss
Beaver Local High School
Win
Parkersburg South High School
Win
Location: Wheeling University McDonough Center and Swimming Pool
Home
vs.
Steubenville
Win
Location: Steubenville High School
Home
vs.
John Marshall High School
Win
Weir High School
Win
Location: Swimming Pool - Stifel Pool - Banes Hall - 1
Home
vs.
Beaver Local High School
Win 97-65
Martins Ferry High School
Win 107-61
St. John's Academy
Location: Swimming Pool - Stifel Pool - Banes Hall - 1
Home
vs.
Barnesville High School
Win 117-38
Union Local
Win 130-23
St. John's Academy
Location: Swimming Pool - Stifel Pool - Banes Hall - 1
Home
vs.
Western Reserve Academy
Win 155-132
Location: Swimming Pool - Stifel Pool - Banes Hall - 1
Home
vs.
Steubenville Catholic Central High School
Win 120-30
St. John's Academy
Location: Swimming Pool - Stifel Pool - Banes Hall - 1
Away

OVAC Swimming Championships

Location: Brooke (Soccer, Baseball, Tennis, Track, Swimming)
Home
vs.
East Liverpool High School
Win 119-37
Indian Creek High School
Win 119-34
Location: Swimming Pool - Stifel Pool - Banes Hall - 1
Home
vs.
Edison High School - Richmond OH
Location: Swimming Pool - Stifel Pool - Banes Hall - 1
Away

Eastern Interscholastic Swimming Championships

Location: Franklin and Marshall University

Team News

List of 2 news stories.

Head Coaches

Athletic Director - Mr. B.J. Depew

Listed below are the head coaches for each sport:

Fall:
Cheerleading - Girls, Varsity (Ms. Jennifer Hempelmann)
Cross Country - Boys, Varsity (Mr. Nate Cumberworth)
Cross Country - Girls, Varsity (Mrs. Carrie Ochap)
Football - Boys, Jr. High (Mr. Jay Cartwright)
Football - Boys, JV (Mr. B.J. Depew)
Football - Boys, Varsity (Mr. B.J. Depew)
Golf - Coed, Jr. High (Mr. Joseph Seabright)
Golf - Coed, JV (Mr. John Martin)
Golf - Coed, Varsity (Mr. Mark Landini)
Soccer - Coed, 5th/6th (Mrs. Sarah Ochap)
Soccer - Coed, 7th/8th (Mrs. Caty Coleman)
Soccer - Boys, Varsity (Mr. Greg Martin)
Soccer - Girls, Varsity (Mr. Darryl Crews)
Volleyball - Girls, Varsity (Mrs. Ashlee Jividen)
Volleyball - Girls, Jr. High (Mrs. Maggie Allison)

Winter:
Basketball - Boys, 5th/6th (Mr. Mark Dodd)
Basketball - Boys, 7th (Nate Cumberworth)
Basketball - Boys, 8th (Nate Cumberworth)
Basketball - Boys, 9th (Mr. David Wojcik)
Basketball - Boys, Varsity/JV (Mr. David Wojcik)
Basketball - Girls, 5th/6th (Mr. Joseph Seabright)
Basketball - Girls, 7th/8th (Ms. Abby Petho)
Basketball - Girls, Varsity/JV (Mrs. Rebecca Upton)
Bowling - Coed, Varsity (Mrs. Penny Cunningham)
Cheerleading - Girls, Varsity (Ms. Jalynn Keyser)
Hockey - Boys, Varsity (Mr. Stefan Brannare)
Swimming - Boys, Varsity (Mr. William Brubaker)
Swimming - Girls, Varsity (Mr. William Brubaker)
Swimming - Coed, Jr. High (Ms. Allson Koehler)
Wrestling - Boys, Varsity (Mr. Brian Valentine)

Spring:
Baseball - Boys, Varsity (Mr. Jay Cartwright)
Baseball - Boys, JV (Mr. Christopher Kiedaisch)
Lacrosse - Boys, Varsity (Mr. Matt Perry)
Softball - Girls, Varsity (Mr. Darryl Crews)
Tennis - Boys, Varsity (Mrs. Rebecca Upton)
Tennis - Girls, Varsity (Mr. David Riethmiller)
Track - Boys, Jr. High - (Mr. Jeff Hasis)
Track - Boys, Varsity (Nate Cumberworth)
Track - Girls, Jr. High (Mrs. Sarah Ochap)
Track - Girls, Varsity (Mrs. Katie Wallace)

The Linsly School

60 Knox Lane, Wheeling WV, 26003
Phone: (304) 233-3260
admit@linsly.org